NFZ określa zasady zaopatrzenia w sprzęt niezbędny do stomii.

Stomia jest to pojęcie medyczne czasami określane również sztucznym odbytem. Stomia to połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą. Stomia refundacja Stomia tworzona jest w konkretnym celu. Jej rola polega na dostarczeniu wszelkich substancji odżywczych do światła p. pokarmowego. Stomia jest także wykorzystywana jako forma alternatywnej drogi dla oprowadzania kału. Stomia refundacja dzieli się na parę rodzajów.

 

Kolostomia dofinansowanie nfz to najczęściej wybierana opcja. To rodzaj stomii na jelicie grubym. Ma ona miejsce po usunięciu choremu fragmentu j. grubego. Reszta jelita grubego wyprowadzana jest na powierzchnię brzucha, potem przyszywana do skóry pacjenta. W ten oto sposób tworzy się “odbyt brzuszny”, czyli stomia. Kolostomia jest wykonywana w konkretnych przypadkach. W większości wypadków zabieg jest wykonywany w wypadku wystąpienia wszelkich nowotworów j. grubego, czy również bardzo poważnych ran brzucha. Niedrożność jelit także staje się czasem przyczyną kolostomii. Urostomia, jak jak nazwa wskazuje jest to stomia w obrębie układu moczowego.

 

Ten rodzaj stomii umożliwia pacjentowi swobodny odpływ moczu w poważnych chorobach. Stosowana jest głównie w sytuacji rozpoznania wszelkich nowotworów ukł. moczowego, jakie uniemożliwiają chorym swobodne oddawanie moczu. W tym przypadku, oddawany mocz trafia do worek stomijny , które mają specjalne kraniki do opróżniania. Refundacja w przypadku urostomii podlega ograniczeniom. Narodowy Funduszu Zdrowia na własnej oficjalnej stronie www opisuje zasady wyposażenia w sprzęt niezbędny do stomii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *